KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 12099330
*
nr 1209 9330
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Gouache, 103x72 cm
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Utrop:
600 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 oktober 2018
kl 18:36:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/10 19:24:50
1
300 kr
8/10 18:24:51
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Läs mer om Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stig-owe jemseby sverige täckfärg vattenfärg
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:26
-
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:09
-
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:16
-
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:09
*
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Läs mer om Stig-Owe Jemseby
nr 1209 9330
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Gouache, 103x72 cm
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 oktober 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/10 19:24:50 | 1 | 300 kr |
8/10 18:24:51 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk mÃ¥lare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.Läs mer om Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stig-owe jemseby sverige täckfärg vattenfärg
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:26 -
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:09 -
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:16 -
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:09